دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

چند روش به دست آوردن یک وب‎سایت پرسرعت

یک وب‎سایت کند نه تنها برای یک کاربر آزاردهنده است، بلکه برای بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO) نیز یک نقطه ضعف محسوب می‎شود. به این معنا که این امر می‎تواند باعث کم شدن رتبه وب‎سایت شما در نتایج موتورهای جست‌وجو و به‌طبع آن بازدید کمتر از صفحات سایت شود و مشتریان شما نیز کمتر شوند. در این مقاله، قصد داریم روش‎هایی را بررسی کنیم که می‎توان توسط آن یک وب‎سایت را سریع‎تر فراخوانی کرد.

 

فراخوانی سریع‎تر یک وب‎سایت چه اهمیتی دارد؟
به دو دلیل اصلی سرعت یک وب‎سایت از اهمیت برخوردار است:
1. رضایت بازدیدکنندگان شما
2. بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO)

درباره رضایت بازدیدکنندگان از یک وب‎سایت، آزمایش‌های تحقیقاتی گوگل نشان می‎دهد فراخوانی سریع یک وب‎سایت باعث خشنودی کاربران آن خواهد شد و بهره‌وری را بیشتر خواهد کرد. همچنین، باعث می‎شود تا بازدیدکننده زمان بیشتری از وقت خود را در سایت شما سپری کند. علاوه بر این، تحقیقات انجام گرفته توسط Kissmetrics نشان می‎دهد 40 درصد مردم سایتی را که مدت زمان فراخوانی آن بیشتر از 3 ثانیه طول می‎کشد ترک می‎کنند. 47 درصد کاربران نیز انتظار دارند صفحه مورد نظرشان ظرف کمتر از 2 ثانیه فراخوانی شود.

در مجموع، سرعت وب‎سایت شما تأثیر بیشتری روی رضایت بازدیدکنندگان به‌نسبت جذابیت و قابلیت‎های اضافی خواهد داشت. وقتی فراخوانی یک وب‎سایت بیش از اندازه طول می‎کشد، دیگر اهمیتی ندارد ظاهر آن چقدر خوب به‌نظر برسد، زیرا قبل از به نمایش درآمدن این ظاهر زیبا بازدیدکننده آن را ترک کرده است. اما درباره بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو یا همان سئوی معروف، یکی از چندین عامل در نظر گرفته شده توسط گوگل برای مشخص کردن رتبه یک وب‎سایت (اینکه چه مدت طول می‎کشد تا صفحه شما در نتایج جست‌وجو ظاهر شود) سرعت آن است. سایت های برتر ایران مانند ایسنا با رعایت تمامی این اصول به موفقیت دست یافتند.
برای مشخص کردن رتبه یک وب‎سایت، گوگل سرعت یک صفحه را برای هر دو پلتفرم دسکتاپ و گوشی همراه معیار قرار می‎دهد. اگر سرعت سایت شما به‌اندازه کافی بالا نباشد، ممکن است با مجازات‎های مربوط به رتبه‌بندی مواجه شوید. موتور جست‌وجوگر Bing نیز سرعت یک صفحه را به‌عنوان یک عامل تأثیرگذار در نظر می‎گیرد.
سرعت فراخوانی یک سایت به این دلیل از اهمیت برخوردار است که موتورهای جست‌وجو می‎خواهند کاربران را به سایت‎هایی هدایت کنند که بهترین تجربه و اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار می‎دهد. اگر سایت شما در حد تحمل‌ناپذیری کند باشد، بازدیدکنندگان نمی‎توانند به تمام اطلاعات ارزشمند آن دسترسی داشته باشند.

چگونه وضعیت سرعت وب‎سایت خود را بررسی کنیم؟ 
برای اینکه بفهمید آیا وب‎سایت شما کند است یا خیر، می‎توانید از یکی از چندین ابزار رایگان موجود در اینترنت که برای گزارش این موضوع طراحی شده‎اند استفاده کنید.
Google’s PageSpeed Insights: ابزار اختصاصی گوگل علاوه بر نمایش وضعیت سرعت بارگذاری صفحات وب، توصیه‎هایی را نیز برای هر دو پلتفرم گوشی همراه و دسکتاپ ارائه می‎کند.

Pingdom: ابزاری که برای هر سطحی از مهارت مفید است و وضعیت عملکرد سایت را مورد بررسی قرار می‎دهد، آن را رتبه‌بندی می‎کند و تاریخچه وضعیت عملکرد را ردیابی می‎کند. بنابراین، شما می‎توانید وضعیت تغییر سرعت سایت خود را مشاهده کنید.

 

چند روش فراخوانی سریع‎تر یک وب‎سایت 
طرح میزبانی وب خود را ارتقا دهید
بررسی وضعیت سرور یکی از ساده‎ترین روش‎هایی است که می‎توانید برای افزایش سرعت وب‎سایت خود انجام دهید. اغلب وقتی برای نخستین بار یک سایت را راه‌اندازی می‎کنیم، به‌سراغ یک خدمات‌دهنده میزبانی وب اشتراکی ارزان‌قیمت می‎رویم. اما با افزایش محتوا و میزان بازدید این طرح میزبانی دیگر قادر به پاسخ به این سطح از درخواست نیست و روز به روز سرعت پاسخ‌گویی کندتر می‎شود. برای جلوگیری از این وضعیت می‎توانید طرح میزبانی وب خود را ارتقا دهید (به یک VPS یا سرور اختصاصی نقل مکان کنید).
ارائه‌کنندگان خدمات میزبانی وب برای برآورده کردن نیاز مشتریان خود (بر اساس سطح کیفیت و قیمت) معمولاً چندین طرح مختلف را عرضه می‎کنند. 
مدیران وب‎سایت‎ها نیز باید این را در نظر داشته باشند که طرح خود را بر اساس وضعیت وب‎سایت و میزان بازدید از آن انتخاب کنند. هرچه محتوای ارائه شده در یک وب‎سایت بیشتر و متنوع‎تر می‎شود و به تعداد بازدیدکنندگان یک وب‎سایت افزوده می‎شود، تعداد درخواست دریافت خدمات از طرف مرورگرهای وب نیز اضافه شده و برای پاسخ‌گویی به این حجم از درخواست باید سخت‌افزار و نرم‌افزار متناسب را انتخاب کرد. این اصل برای سفارش طراحی سایت شرکتی باید به درستی رعایت شود تا کاربران خود را از دست ندهند .انجام این کار تأثیر قابل توجهی در سرعت اجرای یک وب‎سایت خواهد داشت. استفاده از منابع اختصاصی در یک سرور به این معنا است که شما دیگر لازم نیست پهنای باند، رم، پردازنده و نظایر آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و داشتن منابع اختصاصی به‌معنای افزایش سرعت پاسخ به درخواست‎ها و فراخوانی سریع‎تر سایت خواهد بود.

تصاویر را سازگار با اینترنت تولید کنید
حجم سایت در حالت کلی و اندازه عکس‎ها به‌طور خاص اختلال بزرگی را در سرعت فراخوانی سایت به‌وجود می‎آورد. هرچه محتوا و عکس‎های شما حجیم‎تر باشد، سایت شما کندتر می‎شود. 
چند روش کلی برای جلوگیری از این اتفاق این است که حجم فایل‎های عکس موجود در سایت را کم کنید، تعداد عکس‎های موجود در سایت را کم کنید یا اصلاً از عکس در سایت استفاده نکنید. البته استفاده نکردن از عکس باعث خسته‌کننده شدن محتوای سایت می‎شود و بهتر است به‌جای حذف کامل آن، قبل از آپلود عکس‎ها روی سایت آن‌ها را بهینه‌سازی کنید:
1. تغییر وضوح: این کار باعث کم شدن کیفیت عکس و در نتیجه کاهش حجم فایل آن می‎شود.
2. فشرده‌سازی: این کار باعث افزایش بهره‌وری در ذخیره داده‎های تشکیل‌دهنده یک عکس می‎شود.
3. چیدن زواید: شما با حذف بخش‎هایی از تصویر که به آن نیاز ندارید، می‎توانید حجم فایل عکس خود را به میزان قابل ملاحظه‎ای کاهش دهید.
می‎توانید این نوع تغییرات را توسط یک نرم‌افزار حرفه‎ای مثل فتوشاپ یا یک اپلیکیشن رایگان مثل Gimp انجام دهید. با کمک افزونه‎های مرورگر مثل picresize.com نیز می‎توان این کار را انجام داد. سایت هایی مانند طرفداری ابتدا به صورت گرافیکی طراحی شدند سپس به مرحله اجرایی رسیدند.
یک افزونه رایگان نیز برای وردپرس به‌نام WP-Smushit وجود دارد که اطلاعات مخفی موجود در عکس‎ها را حذف می‎کند. WP-Smushit بعد از اینکه شما عکس را در وردپرس آپلود می‎کنید، آن را اسکن و داده‎های غیرضروری موجود در آن را حذف می‎کند. این کار علاوه بر حفظ کیفیت اصلی عکس حجم فایل آن را کم می‎کند.

 

زیاد از افزونه استفاده نکنید (مخصوص سایت‎های وردپرس)
استفاده بیش از حد از افزونه (Plugin) باعث تولید بیش از اندازه فایل‎های اضافی و در نتیجه افزایش زمان فراخوانی محتوا می‎شود. این امر به‌طرز چشمگیری موجب کند شدن عملکرد سایت شما می‌شود.
سعی کنید تا حد امکان کمتر از افزونه‎ها استفاده کنید. هرچند استفاده نکردن از افزونه‎ها تقریباً غیر ممکن است، اما روش‌های جایگزینی هم وجود دارد که می‎توانید استفاده بیش از اندازه از آن‌ها را کم کنید. به‌عنوان مثال، به‌جای استفاده کامل از افزونه Google Analytics، تنها کد الحاقی آن را به‌طور دستی در پایین وب‎سایت خود اضافه کنید. اگر در زمینه انتخاب افزونه ها دچار سردرگمی شدید مقالات دیجیتال مارکتینگ چیست به شما کمک می کند.
همچنین، هر 4 ماه وقتی را برای خود تنظیم و افزونه‎های خود را بازنگری کنید. برای هرکدام از آن‌ها اگر این شرایط صادق بود، آن را حذف کنید:
1- شما دیگر از آن استفاده نمی‎کنید.
2- کاری را که از آن انتظار می‎رفت انجام نمی‎دهد.
3- افزونه‎های جدیدتر و پیشرفته‎تری وجود دارند که بهتر کار می‎کنند.
4- وقتی بتوان به‌جای استفاده از این افزونه با نوشتن چند خط کد به نتیجه مورد نظر دست یافت.

صرف نظر از افزایش تعداد فایل و زمان فراخوانی آنها، افزونه‎های تاریخ گذشته وردپرس ممکن است باعث آسیب‌پذیری‎های امنیتی شوند. توجه داشته باشید این‌ها مجموعه‎ای از کدها هستند که بعضاً توسط افراد ناشناس نوشته شده‎اند. این خود دلیل موجه دیگری برای پایین نگه داشتن تعداد افزونه‎ها است.

زواید موجود در وب‎سایت را کم کنید
زواید موجود در یک وب‎سایت می‎تواند شامل هرچیزی از عکس، افزونه یا اسکریپت‎های اکسترنال باشد. نمونه‎هایی از زواید موجود در یک وب‎سایت شامل موارد زیر است:
• کدهایی که در وب‎سایت شما انباشته شده‎اند. مثل مواقعی که شما برای برطرف کردن یک مشکل بدون در نظر گرفتن سازنده‎ترین راه برای پیاده‌سازی تغییرات به‌سرعت از یک کد استفاده می‎کنید.
• دیتابیس‎هایی که بدون در نظر گرفتن تکنیک‎های بهینه‌سازی هر روز بزرگ‌تر می‎شوند. معمولاً سایت‎های تجاری با ثبت بالای سفارشات بیشتر با این مشکل درگیر هستند.
• فایل‎های پشتیبان‌گیری بیش از اندازه‎ای که در سمت سرور تشکیل می‎شوند.
• برای کاربران وردپرس، استفاده بیش از اندازه از افزونه، تم، ذخیره پست‎ها در دیتابیس و کتابخانه‎های رسانه حجیم.
اصلی‎ترین راه پاکسازی زواید موجود در وب‎سایت این است که هرچند وقت یک بار تمام سایت را بازنگری و به‌طور دستی زواید آن را پاک کنید. توجه داشته باشید که سایت نماشا با داشتن کمترین فضای خالی یکی از بهترین طراحی های ایران است. برای جلوگیری از افزایش محتوای زاید در وب‎سایت بهتر است این موارد را نیز رعایت کنید: 
ـ حذف کامنت‎های بی‌محتوا یا پیام‎هایی که به آن‌ها احتیاج ندارید. 
ـ ذخیره فایل‎های رسانه مثل دانلودهای PDF روی سرورهای خارجی مثل Amazon S3.
ـ حذف فایل‎های نصب نسخه‎های قدیمی‎ وردپرس از روی سرور و استفاده از افزونه‎هایی مثل WP-Optimize که به شما این امکان را می‎دهند تا به شیوه کارآمدتری دیتابیس خود را پاکسازی کنید.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: آموزش، آموزش سایت، آموزش طراحی سایت، آموزش طراحی، آموزش ساخت سایت، آموزش دیجیتال مارکتینگ، آموزش بازاریابی، آموزش بازاریابی آنلاین، دیجیتال مارکتینگ، آموزش سئو، آموزش سئو سایت، آموزش بهینه سازی، آموزش بهینه سازی وب سایت، آموزش بهینه سازی موتور های جستجو،


تاریخ : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ | ۰۹:۰۶:۳۰ | نویسنده : امیر روزی طلب | نظرات (0)نظرات (0)
[ ]
<<         >>


.: Weblog Themes By blognama.ir:.